hajilo
04 خرداد 1402 - 11:55

حمایت نخست وزیر انگلیس از وزیر کشور خود در برابر نقض قوانین

ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر تلاش سوئلا براورمن، وزیر کشور خود برای فرار کردن از پرداخت جریمه رانندگی و نقض قوانین و درخواست اپوزیسیون برای انجام تحقیقات علیه وی این درخواست‌ها را رد کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از "ان تی وی"، چندی پیش انتشار خبر اتهام مطرح شده علیه سوئلا براورمن، وزیر کشور انگلیس مبنی بر تلاش او برای فرار کردن از پرداخت جریمه رانندگی و حضور در یک کلاس توجیهی، واکنش های انتقادی زیادی به همراه داشت.

ریشی سوناک، نخست‌وزیر انگلیس در حاشیه نشست گروه 7 در شهر هیروشیمای ژاپن با سوالات خبرنگاران درباره اتهام مطرح شده علیه وزیر کشور کابینه خود مواجه شد.

طبق گزارشی که اولین بار روزنامه «ساندی تایمز» منتشر کرد، وزیر کشور انگلیس متهم است که از کارکنان دولت خواسته که به او برای ندادن جریمه و حضور نیافتن در کلاس توجیهی کمک کنند.

نخست‌وزیر انگلیس در پاسخ به این سوال اینطور جواب داد: من نه جزییات کامل را می‌دانم و نه با وزیر کشور صحبت کرده‌ام. فکر می‌کنم شما خودتان از نزدیک دیده‌اید که من طی روز گذشته به چه کاری مشغول بوده‌ام.

ریشی سوناک افزود: البته من متوجه شدم که او (وزیر کشور انگلیس) برای سرعت غیرمجاز ابراز تاسف کرده و مجازات را پذیرفته و جریمه را پرداخت کرده است.

نخست‌وزیر انگلیس در آن زمان از گفتن این جمله که آیا دستور انجام تحقیقات درباره اتهام وارد شده به سوئلا براورمن را صادر می‌کند یا نه، پرهیز کرد.

به دنبال انتشار خبرها در رسانه‌های انگلیسی درباره تلاش وزیر کشور برای فرار از پرداخت جریمه و حضور نیافتن در کلاس توجیهی، احزاب اپوزیسیون انگلیس خواستار تحقیقات در این باره شدند.

به دنبال جنجال‌ها درباره این اقدام جنجالی وزیر کشور انگلیس، سخنگوی او با انتشار یک بیانیه اعلام کرد که این سیاستمدار 43 ساله حزب محافظه کار این را قبول می‌کند که تابستان (سال) گذشته سرعت مجاز را رعایت نکرد و از انجام این اقدام، متاسف است. به ادعای سخنگوی وزیر کشور انگلیس، وی سال گذشته جریمه را پرداخت کرد.

به رغم این ادعا، روزنامه ساندی تایمز در گزارش خود خبر داده است که وزیر کشور انگلیس به جای حضور در کلاس توجیهی با دیگر رانندگان متخلف یا کامل کردن کلاسش به صورت آنلاین، از کارکنان دولت خواسته بود که ترتیب برگزاری یک کلاس خصوصی و یک نفره با حضور او را بدهند.

به روایت ساندی تایمز، بعد از امتناع کارکنان دولت از اجابت خواسته وزیر کشور انگلیس، او از دستیار سیاسی خود درخواست کمک کرد و دستیار سوئلا براورمن تلاش کرد کارکنان دولت را مجاب کند یا کلاس خصوصی برای او بگذارند یا اینکه در جلسه آنلاین، نام او درج نشود و دوربین رایانه وی خاموش بماند تا دیگران نام و چهره وزیر کشور را نبینند.

حالا ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس از وزیر کشور خود حمایت کرده و اعلام کرده که تحقیقاتی علیه وی آغاز نخواهد کرد. این در حالی است که اپوزیسیون او را به زیر پا گذاشتن قوانین وزارتی متهم کردند.

به این ترتیب سوئلا براورمن، وزیر کشور بریتانیا، به دلیل این اقدام بحث برانگیز نباید از عواقب بعدی بترسد. ریشی سوناک در نامه ای به این همکار حزب محافظه کار خود گفت که هیچ تحقیقی علیه او آغاز نخواهد شد. وی تاکید کرد که او از توصیه مشاور خود در زمینه اخلاق دولتی پیروی می کند.

سوناک خطاب به وزیر کشور خود گفت: همانطور که شما اذعان کردید، یک رویکرد بهتر می توانست از تصور نادرست جلوگیری کند. براورمن پاسخ داد که از کار خود پشیمان است. مخالفان البته با خشم به این موضع گیری واکنش نشان دادند.

اپوزیسیون از رفتار براورمن به عنوان نقض قوانین وزرا انتقاد کردند. اما نخست وزیر این موضوع را تکذیب کرد. براورمن یکی از چهره های کلیدی جناح راست حزب محافظه کار است. در این پرونده، حامیان او به شدت بر سوناک فشار آوردند تا اقدامی علیه این وزیر انجام ندهد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1237564